Rozhovor s MUDr. Adrianem Zajczem, praktickým lékařem jesenické polikliniky

Pane doktore, odkdy působíte na jesenické poliklinice?

Praktického lékaře dělám od roku 2014, kdy jsem začínal v rámci ordinace MUDr. Procházky. Po získání atestace, od roku 2017 provozuji tuto svoji ordinaci praktického lékaře pro dospělé.

O specializaci se u praktika nedá úplně hovořit, ale přece je oblast medicíny, na kterou jste zaměřen?

Máte pravdu, jako praktik pečuji o pacienty se širokou škálou onemocnění. Ale mám za sebou 11 let na interním oddělení v  nemocnici, kde jsem se zabýval nefrologií (věda o onemocnění ledvin) a dodnes pracuji v nefrologické ambulanci.

Kolik máte pacientů a jak je zajištěn provoz ambulance praktického lékaře tady na poliklinice?

Provoz ordinace zvládáme ve dvou, tedy já a zdravotní sestra. A pokud jde o pacienty, máme plný stav, přibližně 1800 klientů, tedy v současné době již nové pacienty neregistrujeme.

V loňském roce panoval na poliklinice čilý stavební ruch. Vyměnila se všechna okna a ve druhém podlaží byla vybudována RTG ambulance. Jak tyto změny vnímáte?

Já to jednoznačně vítám a těším se i na další aktivity majitele objektu. Výměna oken nás sice trochu potrápila dočasným diskomfortem, ale výsledek je super. Již tuto zimu to bylo znát a věřím, že i v letních měsících tuto změnu doceníme. Obzvlášť za rentgen jsem rád. Zejména v rychlosti a přesnosti diagnostiky. MUDr. Guzyová v podstatě obratem popisuje snímky a posílá mně nebo odbornému lékaři. Můžeme tak vše řešit bez prodlev.

A teď k nedávno minulému období. Jak jste prožili v ordinaci pandemii v souvislosti s onemocněním COVID-19?

Bylo to náročné období. Ordinaci jsme nezavřeli, ale bylo nutné výrazně omezit kontakty. Proto jsme osobně  řešili jen opravdu akutní případy a většinu času trávili na telefonu, mailu nebo facebooku. Takto jsme denně z ordinace řešili až 50 pacientů. Touto cestou bých rád poděkoval naším pacientům za trpělivost a disciplínu. Nyní už pokračujeme v normálním provozu s tím, že pacienty zveme na určitou hodinu, aby se pokud možno, co nejméně potkávali v čekárně.

Bylo to zlé k něčemu dobré?

Dříve byla řada výhrad ze strany nás lékařů k e-receptům a e-neschopenkám. A byť má systém ještě své mouchy,  v této době nám pomohl. Myslím si, že do budoucna má tzv. distanční medicína své místo, i když prioritou bude stále pacienta osobně vyšetřit.

Na závěr, jaké je vaše doporučení lidem z pohledu praktického lékaře?

Myslím si, že v naší populaci pořád koluje hodně mýtů a nepravd ohledně očkování. Nedosahujeme dostatečného proočkování, například proti klíšťové encefalitidě a chřipce. Starší pacienti často odmítají očkování proti zápalu plic, které mají od 65 let věku zdarma. Jako praktický lékař, který se stará o pacienty celoživotně pak apeluji na zdravý životní styl a prevenci. To je nejdůležitější.