Naše poliklinika je sídlem více než dvou desítek ambulancí a ordinací. Rozhodli jsme se vám je jednu po druhé představit. A to prostřednictvím krátkých rozhovorů s lékaři a lékařkami, kteří stojí v jejich čele.

Rozhovor s MUDr. Ivanem Šabem, lékařem gynekologické ambulance jesenické polikliniky

Odkdy působíte na jesenické poliklinice?

Gynekologickou ambulanci na poliklinice vedu od roku 2013, ale v Jeseníku žiju už od roku 1979. Celou dobu, až na krátké období, kdy jsem dojížděl do Bruntálu, jsem pracoval v jesenické nemocnici. Mou specializací byla vždy miniinvazivní chirurgie, to znamená vaginální a laparoskopické operace. Byl jsem v Jeseníku v podstatě první, kdo laparoskopicky operoval. Spojení s jesenickou nemocnicí jsem úplně nepřerušil, mívám tam tzv. klinický den, což znamená, že si pacientky, které indikuji k operaci i sám operuji. Složitější onkologické případy jsou odesílány do nemocnice v Novém Jičíně.

Jak často v ordinaci jste a čemu se vlastně běžně věnujete?

V ordinaci jsem třikrát týdně, v pondělí, ve středu a v pátek. Ve středu dopoledne ještě dojíždím do Vidnavy, kde jsem od sedmi do desíti hodin. Tato praxe byla historicky dána mým předchůdcem a já ji dodržuji. Vyšetřuji necelé tři tisíce registrovaných pacientek z Jeseníku a okolí. Platí svobodná volba lékaře, takže mé pacientky jsou od Javornicka po Zlaté Hory.

Poslední týdny panoval v poliklinice dost čilý stavební ruch. Nevadilo vám to?

Výměně oken jsem byl velice příznivě nakloněn, protože ty původní již byly v katastrofálním stavu. Doufám, že se to projeví na komfortu v ordinaci nejen pro nás se sestřičkou, ale i pacientky zejména v letních měsících. Když sem totiž pálilo slunce, bývalo tady i dvaatřicet stupňů. K výraznému zlepšení došlo i po estetické stránce.

Připravuje se otevření RTG ambulance a lékárny přímo v objektu. Co na to říkáte?

Rentgen já konkrétně příliš nevyužiji, protože pracuji s ultrazvukem. Pokud jde o lékárnu, jsem toho názoru, že konkurence může jen prospět. Záleží na cenách, ale také službách, otvíracích hodinách atd. Výhodou je, že je to v jednom objektu.

Jak je to frekvencí a četností návštěv pacientek?

Je to nevyzpytatelné a různé. Někdy míváme čekárnu plnou k prasknutí, jindy je poloprázdná. Vliv na to nemá ani roční období, ani počasí. V průměru se návštěvnost pohybuje kolem čtyřiceti pacientek denně. Rekord se však blíží osmdesáti.

Jaké je závěrem vaše doporučení pacientkám?

Jesenický region je dle statistik zdravotních pojišťoven na tom nejhůře co se týká docházky na preventivní vyšetření. Pacientky v tomto regionu málo dbají na prevenci. To není dobře. Pokud se tady vyskytne nějaké onkologické onemocnění, tak z 95% je to u pacientek, které několik let nebyly na vyšetření. Myslím si, že ty tři minuty ročně na takové vyšetření za to stojí.

Mamografie je pro pacientky nejblíže kde?

Nejbližší mamografické vyšetření mohou pacientky absolvovat v nemocnici v Šumperku. Kdysi se o mamografu uvažovalo i zde v Jeseníku, existovala dokonce i sbírka, ale demografie regionu a ekonomická rozvaha tomu tehdy nebyly nakloněny. Je to ale určitě výzva.